Cele Zrównoważonego Rozwoju
czyli w jaki sposób zmobilizować rządy, firmy, organizacje i zmotywować zwykłych ludzi do działań dla poprawy kondycji naszej planety?
Historia
W roku 2015 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło 17 celów, mających wyznaczać kierunek naszym staraniom na rzecz lepszego życia i czystszego środowiska. Stanowią one treść Agendy 2030 – globalnego planu dla zrównoważonego rozwoju.
Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) zastąpiły Milenijne Cele Rozwoju. Tym razem dotyczą one nie tylko państw rozwijających się, ale wszystkich krajów na całym świecie.
Współpraca na rzecz Celów: Partnerstwo SDGs "Razem dla Środowiska"
W Centrum UNEP/GRID-Warszawa bierzemy sobie do serca te aspekty Celów, które dotyczą rozwoju w harmonii ze środowiskiem naturalnym i możliwościami naszej planety. Koordynujemy, a często też inicjujemy działania podejmowane w ramach Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju „Razem dla środowiska”.
Działają z nami firmy, instytucje publiczne, samorządy, środowiska naukowe oraz osoby prywatne. Cieszymy się wsparciem Ambasad: Australii, Francji, Norwegii i USA. Wspólnymi siłami pokazujemy, w jaki sposób podnoszenie świadomości, wymiana dobrych praktyk oraz zmiana w modelach produkcji i konsumpcji mogą pomóc ludziom i przyrodzie.
W tym roku w Polsce, w ramach Zielonej Wstążki dla Planety – podobnie, jak Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment) – zwracamy uwagę na zagrożenia dla życia na Ziemi wynikające ze zmniejszenia różnorodności biologicznej. Przemysłowe rolnitwo, wylesianie, zanieczyszczenia, postępująca urbanizacja i zajmowanie dzikich terenów pod przemysł wydobywczy – wszystkie te sfery naszego życia mają wpływ na Naturę, a przez to na nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Różnorodność biologiczna a Agenda 2030
Różnorodność biologiczna i usługi ekosystemowe przyczyniają się bezpośrednio do dobrobytu ludzi i określonych w Agendzie priorytetów rozwojowych. Prawie połowa ludności świata jest bezpośrednio zależna od zasobów naturalnych. Dzisiaj około 2.6 miliarda ludzi czerpie środki do życia częściowo lub całkowicie z rolnictwa, 1,6 miliarda z lasów i 250 milionów z rybołówstwa (United Nations Development Programme).
Różnorodność biologiczna znajduje się również w centrum wielu działań gospodarczych, w tym związanych z rolnictwem, leśnictwem, rybołówstwem i turystyką. Znaczenie różnorodności biologicznej i ekosystemów znajduje odzwierciedlenie w wielu celach zrównoważonego rozwoju i celach.
Dlatego, uwzględnienie różnorodności biologicznej i ekosystemów będzie miało zasadnicze znaczenie, gdy kraje podejmą działania w zakresie wdrażania Agendy 2030 i jej Celów Zrównoważonego Rozwoju, a także zaczną wdrażanie kluczowych priorytetów krajowych jakie przyjęły dla zrównoważonego rozwóju.
Różnorodność biologiczna a Cele Zrównoważonego Rozwoju