Co roku 5 czerwca celebrujemy Światowy Dzień Środowiska. To wyjątkowy moment, mający szczególnie mocno zwrócić uwagę na pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz związane z tym wyzwania.
Po raz pierwszy obchodzony był w roku 1974 pod globalnym hasłem "Only One Earth". Przez ten czas stało się obyczajem, by w tym dniu, w przestrzeni publicznej poruszać aktualne zagadnienia, takie jak, np. jakość wody, pustynnienie, ochrona klimatu, tworzenie zielonych miast czy przyjazne dla ludzi i środowiska wzorce rozwoju. Obchody święta koordynowane są przez Program ONZ ds. Środowiska (UNEP). Tematem globalnych obchodów w tym roku jest Odtwarzanie Ekosystemów połączone z inauguracją Dekady Odtwarzania Ekosystemów (UNEP).
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła lata 2021-2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów (UN Decade on Ecosystem Restoration). Jak podkreślają odpowiedzialne za tę inicjatywę agendy ONZ: Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), im lepsza będzie kondycja ekosystemów, tym zdrowsza pozostanie cała planeta i zamieszkujący ją ludzie. Poprawa ich stanu jest istotnym elementem działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w tym przede wszystkim: położenia kresu ubóstwu, skutecznej walki z kryzysem klimatycznym czy zapobiegania dalszemu, masowemu ginięciu gatunków.
Naszą bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszenie przez UNEP Dekady Odtwarzania Ekosystemów jest uruchomienie programu Re:Generacja.
Re:Generacja to program, w ramach którego zapraszamy do współpracy przedstawicieli służb ochrony przyrody – Parków Narodowych, Parków Krajobrazowych, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska ale też samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. To dzięki nim mamy szanse poznać ekosystemy w całej Polsce, które wymagają naszej interwencji.
Ale kluczowe znaczenie dla powodzenia działań na rzecz odbudowy ekosystemów ma zaangażowanie przedstawicieli świata biznesu i przejęcie przez firmy odpowiedzialności za presję, jaką każda z nich wywiera na środowisko naturalne. To między innymi firmy, dzięki naszemu programowi, będą mogły znaleźć na mapie Polski miejsca, które będą mogły wziąć pod swoje skrzydła – to dzięki Re:Generacji, firmy znajdą ekosystemy, o które warto zadbać.
Mówiąc o Re:Generacji nie możemy zapomnieć o zaangażowaniu społecznościowym. Będziemy chcieli edukować i zachęcać do świadomego brania spraw w swoje ręce. Zbudujemy #ReGenerację (#GenerationRestoration) - generację osób świadomych problemu i chętnych do zaangażowania.
Temat Światowego Dnia Środowiska buduje co roku w Polsce kontekst dla działań w całorocznej kampanii społecznej Zielona Wstążka #DlaPlanety. W tym roku tematem przewodnim jest ochrona i odtwarzanie ekosystemów.
Lasy, pola uprawne, rzeki, jeziora, morza i wybrzeża – kondycja i różnorodność ekosystemów Ziemi są podstawą naszej egzystencji i jakości życia. Mimo to niszczymy te cenne zasoby w alarmującym tempie. Dekada ONZ na rzecz Odbudowy Ekosystemów jest okazją, aby pomóc odwrócić bieg wydarzeń i zapewnić ludziom i naturze zrównoważoną przyszłość.
Odbudowa ekosystemów oznacza wspomaganie odtwarzania tych, które zostały już zdegradowane lub zniszczone, jak również ochronę tych, które nie ucierpiały. Zdrowsze, bardziej bioróżnorodne ekosystemy dostarczają większych korzyści takich jak żyźniejsze gleby, więcej drzewa lub ryb, jak również są magazynami gazów cieplarnianych.
Odbudowa może odbywać się na wiele sposobów. Na przykład aktywnie poprzez nasadzenia, lub pośrednio przez zmniejszanie presji na środowisko, tak by mogło się zregenerować samo. Nie zawsze możliwe lub pożądane jest przywracanie ekosystemu do jego stanu pierwotnego. Wciąż potrzebujemy na przykład obszarów rolniczych i infrastruktury w miejscach, które niegdyś były lasem, ekosystemy tak jak społeczeństwo muszą dostosować się do zmian klimatu.
Jeśli od teraz do 2030 roku uda się odbudowa 350 milionów hektarów zniszczonych ekosystemów wodnych i lądowych możemy liczyć na usługi ekosystemowe wyceniane na 9 bilionów dolarów. Odbudowa może również pomóc nam pozbyć się z atmosfery od 13 do 26 gigaton gazów cieplarnianych. Korzyści ekonomiczne takich działań dziewięciokrotnie przewyższają koszty inwestycyjne, podczas gdy nie podejmowanie działań będzie trzykrotnie droższe niż ich wdrożenie.
To jest ten moment!
Nie możemy cofnąć czasu. Ale możemy sadzić drzewa, zazieleniać nasze miasta, dbać o nasze ogrody, sprzątać rzeki i wybrzeża, zmieniać naszą dietę. Jesteśmy pokoleniem, które potrafi żyć w symbiozie z naturą.
Bądźmy aktywni, a nie bierni! Bądźmy odważni, nie nieśmiali!
Stwórzmy #ReGenerację.